Chlorochina to lek przeciwmalaryczny długo działający, mający także zastosowanie w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń. Nikt nie jest odporny na skutki uboczne leków, a chlorochina nie jest wyjątkiem. W związku z tym, warto dobrze zrozumieć, jak ten lek działa i jakie skutki uboczne może wywołać.
Czym są skutki uboczne?
Skutki uboczne to niepożądane reakcje organizmu na lek. Mogą one wystąpić u każdej osoby, bez względu na dawkowanie czy czas trwania terapii. Skutki uboczne chlorochiny są różne i mogą wystąpić z różną częstotliwością.
Jaki jest mechanizm działania chlorochiny?
Chlorochina działa poprzez zakłócanie procesów metabolicznych pasożytów malarialnych, co prowadzi do ich śmierci. W przypadku chorób autoimmunologicznych, chlorochina działa poprzez zmniejszanie aktywności układu immunologicznego, co zmniejsza objawy tych chorób.
Skutki uboczne stosowania chlorochiny.
Skutki uboczne chlorochiny mogą dotyczyć różnych układów i organów w ciele. Częstość występowania różni się w zależności od skutku ubocznego. Niektóre z nich mogą wystąpić bardzo często (≥1/10), podczas gdy inne są bardzo rzadkie (<1/10 000).
Ponadto, skutki uboczne chlorochiny mogą obejmować zaburzenia krwi i układu chłonnego, takie jak niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza, leukopenia, trombocytopenia, neutropenia, lub hemoliza u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6 fosforanowej. Wśród skutków ubocznych mogą też wystąpić zaburzenia układu immunologicznego, układu nerwowego, oka, ucha i błędnika, serca, żołądka i jelit, wątroby i dróg żółciowych, metabolizmu i odżywiania, skóry i tkanki podskórnej, czy mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej.
Co zrobić, gdy zaobserwujesz skutki uboczne chlorochiny?
Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre skutki uboczne mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej, takie jak reakcje alergiczne, trudności w oddychaniu, napady padaczkowe, psychozy, bóle głowy, zespół Stevensa-Johnsona, czy martwica toksyczno-rozpływna naskórka.
Podsumowanie
Chlorochina, choć skuteczna w leczeniu malarii i niektórych chorób autoimmunologicznych, może prowadzić do różnych skutków ubocznych. Kluczowe jest, aby pacjenci byli świadomi potencjalnych skutków ubocznych i wiedzieli, co zrobić, gdy te wystąpią. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem.
Bibliografia
https//www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Arechin%20Charakterystyka%20Produktu%20Leczniczego.pdf